duminică, 11 august 2013

Astăzi, în loc de Dinamo - Steaua

Locul 1. Elizabeta Samara a câștigat open-ul Braziliei la tenis de masă. În finală a învins-o pe indianca A. Das cu 4-2 după ce a trecut pe rând cu 4-0 de localnica B. Alexandre, cu 4 - 1 de brazilianca L. Gui și cu 4-0 de indianca M. Batra.
   Locul 2. Sorana Cârstea a jucat pentru prima oară o finală WTA de nivel Premier, Toronto. A pierdut cu 2-6, 0-6 în fața celei mai bune tenismene din lume de acum și din toate timpurile trecute. Pe parcurs a trecut de rusnaca Savciuc cu 6-2, 6-3,  polono-daneza Wozniacki cu 5-7, 7-6, 6-4, sârboaica Jankovic, ceha Kvitova 4-6, 7-5, 6-2 și chinezoaica Li cu 6-1, 7-6.
   Locul 3. Echipa feminină de spadă a României a câștigat medaliile de bronz la mondialele de scrimă de la Budapesta în componența: Ana Maria Brânză, Simona Pop, Raluca Cristina Sbârcia și Maria Udrea (în ordine alfabetică). În competiție a trecut de Danemarca 45-14, Venezuela 45-30, Coreea 36-32. A fost învinsă în semifinale de Rusia (44-33), echipă care a câștigat titlul mondial cu 34-28 în nfața Chinei. În finala mică România a învins Franța cu 33-28.
Locul 4. Atleta Bianca Răzor în prima semifinală a probei de 400m din cadrul mondialelor de atletism de la Moscova cu un nou record personal, 51,49 sec. Din păcate nu a fost suficient pentru a se califica în finală. Tot astăzi, dimineață, în grupe reușise un prim record personal, 51,51 sec cu care se calificase în semifinale tot de pe locul patru.
Locul 5. Echipa națională de handbal fete a României a ocupat locul 5 la Campionatele Europene pentru fete sub 19 ani cu următoarele rezultate 32-24 cu Slovenia, 49-7 cu Marea Britanie, 30-26 cu Polonia (toate în martie în preliminarii), iar la turneul final 31-22 cu Portugalia, 31-22 cu Slovacia, 22-31 cu Norvegia, 27-20 cu Franța, 24-28 cu Rusia (echipă care a devenit campionaă europeană, 36-28 în finală cu Ungaria), 30-24 cu Suedia și 31-26 în finala pentru locul cinci cu Olanda. Finala mică a revenit gazdelor competiției, Danemarca - Norvegia 33-22.